گران‌ترین موزه جهان

گران‌ترین موزه جهان نه در پاریس است و نه در لندن. این موزه نه برای نشان دادن نقاشی‌های بزرگ‌ترین هنرمندان رنسانس است، نه برای نگاه داشتن نقش‌برجسته‌هایی از تمدن‌‌های باستانی ایران و میان‌رودان و نه برای آشنایی با هنر‌های سنتی چین.

موزه یادبود قربانیان یازدهم سپتامبر در نیویورک قرار است تبدیل به گران‌ترین پروژه احداث یک موزه در جهان شود. موزه یازدهم سپتامبر بخشی از یک طرح بزرگ‌تر است که شامل یک محل یادبود نیز می‌شود. این یادبود هم‌اکنون در مکان سابق مرکز تجارت جهانی ساخته شده‌است، اما موزه یازدهم سپتامبر قرار است به‌زودی تکمیل و راه‌اندازی شود.

 

موز‌ه‌های گران‌قیمت جهان

 

زمانی که موزه بزرگ گتی در سال ۱۹۹۷ در لس‌آنجلس ساخته شد، مبلغی در حدود یک میلیارد دلار صرف آن شد که با احتساب تورم، معادل یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار در حال حاضر است. اما موزه گتی در لس‌آنجلس بسیار بزرگ‌تر از موزه یازدهم سپتامبر است و بنابراین میزان مبلغی که برای هر مترمربع آن خرج شده کمتر از هزینه‌‌های این موزه جدید در نیویورک است. موزه گتی حدود ۳۴ هکتار است و شامل باغ، موزه و یک مرکز تحقیقاتی بزرگ می‌شود.

 

همچنین توسعه موزه هنرهای مدرن نیویورک نیز که در سال ۲۰۰۴ انجام شد،  هزینه‌ای در حدود ۸۵۸ میلیون دلار دربرداشت، اما بخش زیادی از این مبلغ صرف خرید زمین در ناحیه‌ منهتن و همچنین کویینز شد.

 

توسعه موزه ملی چین در شهر بیجینگ (پکن) که اکنون از نظر مساحت بزرگ‌ترین موزه جهان است، در سال ۲۰۱۱ اتفاق افتاد و مبلغی معادل ۳۸۰ میلیون دلار صرف آن شد. موزه ملی چین از به هم پیوستن دو موزه «انقلاب چین» و «موزه ملی تاریخ چین» به وجود آمده است و در ضلع شرقی میدان مشهور تیان‌آنمن قرار دارد.

 

موزه یادمان یازدهم سپتامبر

 

از زمان حمله‌های مرگبار به مرکز تجارت جهانی یا برج‌های دوقلو در نیویورک، همواره دو بحث مهم مطرح بوده است: بحث اول مربوط به طرح بازسازی برج‌های فروریخته بود و بحث دوم مربوط به ساختن یادمان و موزه‌ای برای قربانیان این حمله.

 

تصمیم‌گیری در مورد بازسازی برج‌های دوقلو بسیار دشوار بود. بحث‌های مختلفی در خصوص دوباره ساختن ساختمان‌ها به همان شکل قبلی، و یا اشاراتی به یاد و خاطره آن‌ها در معماری برج جدید مطرح شد، اما در نهایت طرحی برنده شد که ارتباطی با ساختمان‌های ویران‌شده قبلی نداشت. طرح این برج جدید اثر دانیل لیبسکند، معمار لهستانی‌الاصل آمریکایی است و این ساختمان به برج آزادی یا برج شماره یک مرکز تجارت جهانی معروف شده است.

 

اما طرح یادمان و طرح موزه یازدهم سپتامبر طرح‌های جداگانه‌ای هستند که ربطی به برج آزادی یا برج جدیدی که به جای مرکز تجرات جهانی ساخته می‌شود ندارند. موزه یازدهم سپتامبر که توسط یک شرکت معماری آمریکایی به نام «دیویس برودی باند» طراحی شده حدود ۲۱ در زیر سطح زمین ساخته می‌شود. هدف اصلی موزه نشان دادن حادثه یازدهم سپتامبر از ابعاد مختلف و زنده نگاه‌داشتن یاد حدود سه هزار نفر قربانی آن است.

 

موزه دارای بخش‌‌ها و مجموعه‌های مختلفی است. در یک بخش از آن، پاره‌های بر جای مانده از حادثه شامل برخی قسمت‌های ساختمان یا اشیاء متعلق به قربانیان به نمایش در‌می‌آید. بخش دیگر مربوط به آثار هنری است که در ارتباط با رویداد یازدهم سپتامبر توسط هنرمندان مختلف خلق شده‌ا‌ند. قسمت دیگر این مجموعه به روایت تاریخ می‌پردازد و دربرگیرنده اسناد صوتی و تصویری مختلف است. بخشی از این اسناد صوتی و تصویری شامل روایت کسانی است که به نحوی در ماجرای یازدهم سپاتمبر درگیر بوده‌‌اند یا این ماجرا بر زندگی آنان تأثیر گذاشته است.

 

آبشارهایی به سوی مرگ

 

اما به‌غیر از موزه که قرار است در زیر زمین ساخته شود و هنوز کار آن به اتمام نرسیده، یک یادمان نیز در محل برج‌های فروریخته ساخته شده و طراح آن  مایکل آراد بوده است. این طرح شامل یک محوطه درخت‌کاری‌شده به همراه دو استخر بزرگ درست در محل برج‌های دو قلوست. نام طرح آراد در حقیقت «بازتابی از فقدان» است و از میان بیش از پنج ‌هزار طرح انتخاب شده است. استخرهای بزرگ به همراه آبشارهایی که آب را درون آن‌ها می‌ریزند بازتاب‌دهنده یک خلاء بزرگ و یا نشان‌دهنده فقدانی هستند که اکنون در جای آن ساختمان‌های غول‌پیکر وجود دارد. رنگ سیاه و همچنین حفره بزرگ موجود در وسط استخر، نمادی است از مرگ.

 

اما در مقابل این اشارات به مرگ و نیستی، فضای درختکاری شده اطراف اشاره‌ای است به طبیعت و زندگانی. در میان این درختان، یک درخت گلابی وجود دارد که اهمیت نمادین آن در این طرح بسیار زیاد است. این درخت که به نام «درخت بازمانده» نیز شناخته می‌شود از میان آوار و خاکسترهای حمله یازدهم سپتامبر به‌دست آمد. در آن زمان این درخت گلابی آثار سوختگی شدید داشت و تنها یک شاخه از آن هنوز زنده بود، ولی با مراقبت‌های فراوان دوباره سبز شد و در کانون توجه قرار گرفت.

 

موزه پرهزینه یازدهم سپتامبر قرار بود امسال و در سالگرد این حادثه آماده شده باشد، اما هزینه‌های سنگین آن سبب توقف طرح برای مدتی شد. حالا با توافق جدیدی که میان شهرداری و فرمانداری نیویورک صورت گرفته است، انتظار می‌رود کار ساخت آن تا سال آینده به اتمام رسد.

برآورد شده است برای تکمیل و راه‌اندازی موزه یازدهم سپتامبر که در زیر سطح زمین قرار دارد، حدود یک میلیارد و سیصد میلیون دلار هزینه خواهد شد. با توجه به بودجه‌ای که صرف هر یک متر مربع از این ساختمان می‌شود، موزه یازدهم سپتامبر گران‌ترین موزه جهان خواهد بود.

 


آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 

مطالب مرتبط

Place Ad Code Here آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

فرم ثبت نظر

ثیت نظر شما

0
  • No comments found
محاسبه BMI
محاسبه WHR
محاسبه وزن مناسب
آزمون ارزیابی اعتماد بنفس
آزمون رست Rast برای ارزیابی توانی بی هوازی
جدول میزان ویتامین های موجود در مواد غذایی مختلف
پرسشنامه و آزمون آنلاین تعیین سطح اضطراب
تست آنلاین اعتیاد به مواد غذایی در 60 ثانیه
تست آنلاین ارزیابی سطح افسردگی بک
سن بیولوژیکی خود را محاسبه نمائید
خودتان را تست کنید:تست عضلات شکم-حرکت در یک دقیقه
نرم افزار آنلاین محاسبات سلامتی و تیپ بدنی
محاسبه یک تکرار بیشینه 1rm
محاسبه گر شدت تمرین برای کاهش وزن
محاسبه آنلاین انرژی موجود در مواد غذایی
محاسبه انرژی میوه ها و سبزیجات
تعیین ضربان قلب بیشینه
تعیین حداکثر اکسیژن مصرفی - VO2max
تعیین ضربان قلب بیشینه
سن بدن یا سن فیستنس شما چند است
نرم افزار سلامت
 چند سانت دور کمر خود را کم کنیم؟
برنامه بدنسازی ویژه - حجم و قدرت
جدول چینی تعیین جنسیت نوزاد (محاسبه گر)
آیا شما میتوانید یک برنامه تمرینی را آغاز نمائید؟
محاسبه میزان چربی سوزانده شده در تمرین
آزمایشگاه آنلاین فیزیولوژی ورزشی
محاسبه گر وزن نرمال دوران بارداری
محاسبه گر بدنسازی
خودتان را تست کنید:شما جغد هستید یا گنجشک؟
محاسبه گر آنلاین درصد چربی
محاسبه وزن مناسب برای مردان وزنان

 ISSN: ‪2322-5335

نظرات ارسالی

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
با سلام.به مدیریت محترم سایت .منم مث محبوب جون متشکرم از...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
عسل جونم سلام. عزیزم شما الان 23 ساله ای.اما گفتی میخوام 9...

پخش زنده بمباران سطح ماه توسط ناس...
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییی هستی andممن...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام به خانمی جونم عزیزم من ۱ ماه پیش رفتم دکتر بهش گفتم...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام روناک جونم مرسی عزیزم لطف کردی.من که رفتم تو سایتش ...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام سلام به شما عزیزان محبوب جونم رزا جون و خانمی خیلی ...