پارسی نام پیشنهادی مردم برای پول جدید

معاون اقتصادی بانک مرکزی به نظرسنجی سایت اصلاح پول ملی اشاره و تصریح کرد: طبق این نظرسنجی در 2 روز گذشته 39 درصد از مردم نام "پارسی " را برای پول اصلی جدید انتخاب کرده‌اند.

 

به گزارش فارس، حسین قضاوی در ادامه با تشریح برنامه‌های بانک مرکزی برای اصلاح پول ملی اظهار داشت: در کارخانه تهران طی سال 84 حدود یک میلیارد قطعه اسکناس تولید می‌شد که این رقم در سال 85 به 1.3 میلیارد قطعه رسید؛ در سال‌های بعد با چاپ ایران‌چک نیاز به اسکناس نیز کمتر شد.

وی به امحاء اسکناس اشاره و تصریح کرد: سالانه بین 500 الی 700 میلیون قطعه اسکناس امحاء می‌شود که در صورت رعایت ضوابط باید این رقم به یک میلیون قطعه برسد.

قضاوی دستگاه آسیاب خریداری شده برای امحاء اسکناس‌های ایران را یکی از بزرگ‌ترین دستگاه‌های دنیا عنوان کرد و افزود: در حال حاضر 10 قطعه اسکناس رایج در کشور و 12 قطعه مسکوک داریم در حالی که این رقم در کشورهای دیگر بین 6 الی 7 قطعه است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تعداد قطعه اسکناس‌های ایران از حالت استاندارد خارج شده تصریح کرد: تحولات قیمتی شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در سال 1351 معادل 4دهم درصد بود که این رقم در سال 89 به 2.228 درصد رسید که این رقم به معنای 570 برابر شدن شاخص مذکور است.

وی گفت: 100 هزار ریالی به سال 1350 معادل 10 برابر افزایش یافت.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تاکید کرد: اگر نسبت مذکور نسبت سال 1350 به سال 1389 تعمیم داده شود الان بزرگ‌ترین قطع اسکناس باید 570 هزار تومان باشد.

قزاوی ادامه داد: قدرت خرید بزرگ‌ترین اسکناس الان نسبت به سال 1350، 18 برابر شده است.

وی همچنین با بیان اینکه تولید ناخالص داخلی جاری در سال 1350 حدود 941 میلیارد ریال بوده و در پایان سال 1388 به 4 هزار تریلیون ریال رسیده این روند را موجب افزایش حجم اسکناس در کشور دانست.

قضاوی گفت: با وجود تلاش بانک مرکزی برای جلوگیری از رشد حجم اسکناس در مرداد 1387 این شاخص به بیش از 8 میلیارد قطعه رسید که در سال 89 به 7 میلیارد قطعه کاهش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون 290 میلیون ایران‌چک در جامعه وجود دارد، افزود: اسکناس درشت حجم اسکناس در گردش را کم می‌کند؛ مسکوکات در جریان کمتر از 4 صدم درصد است که این رقم بیانگر نقش بسیار ضعیف مسکوکات در مبادلات نقدی است.

حذف صفر لزوماً در تورم بالا انجام نمی‌شود

قضاوی در ادامه این سخنان خود در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر اینکه حذف صفر از پول ملی معمولا در کشورهای با تورم 3 الی 4 رقمی تجربه شده بیان کرد: البته عموم کشورهایی که این طرح را اجرا کردند تورم 3 رقمی داشته‌اند ولی کشورهایی با نرخ تورم کمتر هم این طرح را اجرا کرده‌اند.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: هم‌اکنون در کشور ما سطح قیمت 570 شده و البته واحد اصلی پول ملی نیز فاقد ارزش شده است.

وی با بیان اینکه واحد فرعی پول ملی اصلاً موضوعیت ندارد گفت: مردم خودشان را به تومان عادت داده‌اند که اصلا واحد پول ملی به حساب نمی‌آید.

وی افزود: به همین جهت به خاطر حجم زیاد اسکناس و تعداد بالای صفرها و همچنین تعارض در گفتار برای واحد پول ملی بانک مرکزی ملزم شد تعداد صفرها را به گونه‌ای تعیین کند که مانع از اثرات منفی این موارد شود.

چرا بانک مرکزی حذف 4 صفر را انتخاب کرد

معاون اقتصادی بانک مرکزی همچنین درباره دلیل انتخاب حذف 4 صفر از پول ملی گفت: به دلیل اینکه برای معرفی پول فرعی باید 2 رقم اعشار با قابلیت استفاده و کاربرد در اقتصاد باقی بمانند تصمیم گرفتیم 4 صفر از پول ملی حذف شود.

وی افزود: وقتی 4 صفر حذف شود کمترین رقم اعشار برای واحد فرعی 10 تومان می‌شود و کالاهایی که در اقتصاد مبادله می‌شوند کمتر از این رقم قیمت ندارند.

به گفته قضاوی، 4 صفر به منظور باقی ماندن دو رقم اعشار برای واحد فرعی پول ملی حذف می‌شود.

هزینه‌های پول ملی جدید

این مقام مسئول در بانک مرکزی در ادامه درباره هزینه‌های جمع‌آوری و چاپ اسکناس جدید گفت: هزینه امحای 7 میلیارد اسکناس باید معلوم شود که البته هر کدام از این اسکناس‌ها 70 تومان هزینه اصلی و 5 تومان هزینه فرعی دارند.

قضاوی گفت: البته پول جدید سرانه اسکناس را کم می‌کند و همین امر موجب جبران هزینه مذکور می‌شود.

زمان مشخص برای اجرای حذف صفرها

قضاوی در ادامه درباره زمان اجرای حذف صفرها از پول ملی گفت: دوره زمانی امحاء از الان تا زمانی که رفرم اجرایی شود طولانی است. همچنین بعد از تصویب قانون نیز 15 ماه بانک مرکزی برای چاپ اسکناس جدید وقت دارد.

وی گفت: در این مدت بانک مرکزی برای به چرخش درآوردن اسکناس‌های درشت‌تر ضریب امنیت را به سمت اسکناس‌های درشت هدایت کرد.

قضاوی همچنین تاکید کرد: در کنار این موارد سکه هم به اندازه کافی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی گفت: با اجرای این موارد 7 میلیارد اسکناس موجود به 4 میلیارد تقلیل خواهد یافت و این امر مدیریت اسکناس‌های رایج را راحت‌تر می‌کند.

در دوره زمانی آینده فشار تورمی کمتری خواهیم داشت

قزاوی در ادامه درباره روند تورمی جامعه بعد از حذف صفرها نیز تصریح کرد: روند تورمی وضعیت را به گونه‌ای می‌کند که بعد از حذف صفر نسل جدیدی برای اسکناس معرفی می‌شود.

وی افزود: باید بگوییم نسل فعلی پول ملی برای 4 دهه دوام آورده و پیش‌بینی می‌شود اسکناس‌های جدید حداقل برای 7 دهه کاربرد داشته باشند.

به گفته قضاوی، متوسط نرخ تورم در 4 دهه اخیر حدودا 19 درصد بوده است ولی با این رشد بانک مرکزی هر 5 سال یک قطعه اسکناس درشت‌تر معرفی کرده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: دوره زمانی آینده به طور حتم فشار تورمی کمتری مشاهده خواهد شد چرا که نوآوری‌های بانکی و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی رو به بهبود است.

پارسی نام پیشنهادی مردم برای پول جدید

معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نام واحد پول باید طوری انتخاب شود که ذکر آن برای مردم راحت باشد گفت: این واحد با فرهنگ گفتاری و ویژگی‌های قومیتی هم‌خوانی خواهد داشت.

قزاوی ادامه داد: اگر نام جدید پول ملی نامی باشد که عامه‌پذیر باشد مردم به راحتی آن را قبول خواهند کرد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی به نظرسنجی سایت رفرم پول ملی اشاره و تصریح کرد: طبق این نظرسنجی در 2 روز گذشته 39 درصد از مردم نام پارسی را برای پول اصلی جدید انتخاب کرده‌اند.

وی افزود: همچنین 35 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی نام دریک را برای نام‌گذاری پول فرعی جدید انتخاب کرده‌اند.

قزاوی ادامه داد: از لفظ پارسی برداشت قومیتی صورت نگرفته اما نظرسنجی نمی‌تواند ملاک نهایی برای انتخاب نام جدید باشد.

وی در نهایت تاکید کرد: هر نامی که جنبه بیشتری را داشته باشد بانک مرکزی در لایحه اصلاح پول ملی درج و به مجلس ارائه خواهد داد.

وی در ادامه سخنان خود از رسانه‌ها خواست تا مردم را به مراجعه و شرکت در نظرسنجی ترغیب کند و ادامه داد: در 2 الی 3 روز راه‌اندازی سایت رفرم پول ملی بیش از 51 هزار نفر در نظرسنجی شرکت کرده‌اند که 89 درصد این افراد دارای تحصیلات بالای فوق‌دیپلم و زیر 45 سال هستند.

قضاوی تاکید کرد: این سایت نمی‌تواند از پراکندگی و انطباق با شاخص‌های آماری برخوردار باشد ولی کمک می‌کند تا حدودی نظرات مردم با حذف صفرها مشخص شود.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی جلوی افزایش و گرد کردن قیمت‌ها را در زمان رفرم خواهد گرفت چرا که نگرانی 31 درصد از مردم افزایش تورم با حذف صفرها است.

اهداف بانک مرکزی از حذف صفرها

معاون اقتصادی بانک مرکزی در بخش دیگری از این سخنان به تشریح اهداف بانک مرکزی در حذف صفرها پرداخت و اظهار داشت: کاراتر کردن نظام پرداخت کشور و تسهیل مبادلات بازرگانی، تخصیص بهتر منابع از طریق صرفه‌جویی در چاپ اسکناس زیاد، جلوگیری از نیاز به واردات کاغدهای امنیتی برای چاپ اسکناس، ارتقای نقش سکه در مبادلات پولی، تقویت میل معکوس در جانشینی پول‌ها به نفع پول ملی، تقویت اعتماد و پذیرش عمومی نسبت به پول ملی با توجه به انباشتگی ارزش بیشتر در ورق کمتر اسکناس، حذف قطع‌های درشت اسکناس که صفرهای زیاد اما قدرت خرید اندک دارند و بهبود کیفیت ظاهری پول ملی اهداف کشور ما برای حذف صفر است.

وی افزود: حذف صفر از پول ملی به لحاظ فنی تاثیری در قدرت خرید پول ملی در قبال کالاها و خدمات داخلی، کالاها و خدمات خارجی و یا پول‌های خارجی ندارد.

به اعتقاد وی، قدرت پول ملی در قبال تولیدات داخلی تحت تاثیر میزان رشد نقدینگی در قیاس با رشد اقتصادی تعیین می‌شود؛ هر چه رشد اقتصادی بیشتر باشد و رشد نقدینگی در حد منطقی کنترل شود به نحو بهتری ثبات قیمت‌ها فراهم شده و قدرت پول ملی بهبود پیدا می‌کند.

قضاوی با بیان اینکه قدرت پول ملی در قبال پول خارجی هم به میزان صادرات و واردات و ورود خروج سرمایه در کشور بستگی دارد، بیان کرد: چنانچه شرایط به گونه‌ای باشد که صادرات کالاها و خدمات یک کشور بیشتر از وارداتش باشد و برای سرمایه‌های خارجی نیز جذابیت خاصی همراه باشد این کشور با مازاد ترازپرداخت‌های خارجی و فزونی عرضه مواجه می‌شود و اینگونه است که پول ملی می‌تواند در قبال پول‌های خارجی تقویت شود.

حذف صفرها قیمت‌های نسبی را عوض نمی‌کند

معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه حذف صفرها قیمت‌های نسبی را عوض نمی‌کند، تصریح کرد: اگر براساس پول قدیم دو واحد از یک کالایی با یک واحد از کالای دیگر برابری می‌کرد با ورود پول جدید با صفر کمتر همان نسبت برقرار خواهد بود.

وی افزود: همچنین نسبت بین ارزها نیز با ورود پول جدید تغییر نمی‌کند؛ با ورود پول جدید از صورت و مخرج کسرهای مربوط به قیمت‌های نسبی به یک اندازه صفر کم می‌شود.

قضاوی همچنین عمده‌ترین ریسک رفرم پولی را نااطمینانی موهومی عنوان و تصریح کرد: مردم در این صورت از افزایش قیمت‌ها نگران می‌شوند اما بانک مرکزی با اطلاع‌رسانی عمومی، ایجاد اجماع در محافل تصمیم‌گیری و تحمیل آخرین تحولات و ترغیب مردم به کسب اطلاعات و شرکت در نظرسنجی جلوی این نگرانی‌ها را می‌گیرد.

وی تاکید کرد: ضرورت رفرم پول ملی تصویب قانون است بنابراین امیدواریم بعد از تصویب تمام دستگاه‌های مرتبط بانک مرکزی را در این امر یاری کنند.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در ادامه سخنان خود در واکنش به برخی نگرانی‌ها مبنی بر التهاب بازار ارز با حذف صفر از پول ملی گفت: بازار ارز تاثیری در رفرم پولی ندارد

 


آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 

مطالب مرتبط

Place Ad Code Here آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

فرم ثبت نظر

ثیت نظر شما

0
  • No comments found
محاسبه BMI
محاسبه WHR
محاسبه وزن مناسب
آزمون ارزیابی اعتماد بنفس
آزمون رست Rast برای ارزیابی توانی بی هوازی
جدول میزان ویتامین های موجود در مواد غذایی مختلف
پرسشنامه و آزمون آنلاین تعیین سطح اضطراب
تست آنلاین اعتیاد به مواد غذایی در 60 ثانیه
تست آنلاین ارزیابی سطح افسردگی بک
سن بیولوژیکی خود را محاسبه نمائید
خودتان را تست کنید:تست عضلات شکم-حرکت در یک دقیقه
نرم افزار آنلاین محاسبات سلامتی و تیپ بدنی
محاسبه یک تکرار بیشینه 1rm
محاسبه گر شدت تمرین برای کاهش وزن
محاسبه آنلاین انرژی موجود در مواد غذایی
محاسبه انرژی میوه ها و سبزیجات
تعیین ضربان قلب بیشینه
تعیین حداکثر اکسیژن مصرفی - VO2max
تعیین ضربان قلب بیشینه
سن بدن یا سن فیستنس شما چند است
نرم افزار سلامت
 چند سانت دور کمر خود را کم کنیم؟
برنامه بدنسازی ویژه - حجم و قدرت
جدول چینی تعیین جنسیت نوزاد (محاسبه گر)
آیا شما میتوانید یک برنامه تمرینی را آغاز نمائید؟
محاسبه میزان چربی سوزانده شده در تمرین
آزمایشگاه آنلاین فیزیولوژی ورزشی
محاسبه گر وزن نرمال دوران بارداری
محاسبه گر بدنسازی
خودتان را تست کنید:شما جغد هستید یا گنجشک؟
محاسبه گر آنلاین درصد چربی
محاسبه وزن مناسب برای مردان وزنان

 ISSN: ‪2322-5335

نظرات ارسالی

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
با سلام.به مدیریت محترم سایت .منم مث محبوب جون متشکرم از...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
عسل جونم سلام. عزیزم شما الان 23 ساله ای.اما گفتی میخوام 9...

پخش زنده بمباران سطح ماه توسط ناس...
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییی هستی andممن...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام به خانمی جونم عزیزم من ۱ ماه پیش رفتم دکتر بهش گفتم...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام روناک جونم مرسی عزیزم لطف کردی.من که رفتم تو سایتش ...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام سلام به شما عزیزان محبوب جونم رزا جون و خانمی خیلی ...