تحليلگر مالزيايي:فشارهاي آمريکا باعث فراخواندن سفير مالزي در آژانس شده است

يک تحليلگر مالزيايي با انتشار مقاله در روزنامه استار مالزي در مورد احضار سفير اين کشور از آژانس بين المللي انرژي اتمي ، ضمن بي سابقه دانستن آن ، اين اقدام دولت مالزي را تحت فشار آمريکا دانست .

به نقل از استار، حدود سه هفته از احضار محمد ارشد حسين سفير مالزي از اين آژانس مي گذرد و اين در حالي است که هيچ خبري از سرنوشت وي و احتمال ابقاء يا برکناري او نيست و اين موضوع موج انتقادات از اين اقدام وزارت امور خارجه را به جريان انداخته است.
مريگاواتي ذوافکار تحليلگر مالزيايي در اين مقاله افزود : وزير امور خارجه مالزي در بيانيه خود در اين زمينه هدف از احضار سفير اين کشور را "مشورت" در زمينه راي منفي وي به قطعنامه ضد ايراني شوراي حکام دانسته و خاطرنشان کرده اين راي بر خلاف رويه اين کشور در مسائل بين المللي است و وي قبل از صدور اين راي با دولت مالزي مشورت نکرده است.
به اعتقاد نويسنده ، ادعاي عدم مشورت وي با دولت مرکزي تقريبا بي پايه است چرا که تمام سفرا ، آن هم سفير کهنه کاري چون محمد ارشد حسين به خوبي اطلاع دارند که چه موقع خود مي توانند تصميم بگيرند و چه موقع بايد با دولت مرکزي همفکري کنند.
در بخش ديگري از اين مقاله آمده است : قبل از راي گيري شوراي حکام، کشورهاي عضو عدم تعهد در نشستي در مورد راي به اين قطعنامه توافق کرده بودند که همگي آنها راي منفي بدهند، اما متاسفانه هنگام راي گيري و برخلاف تصميم قبلي آنان سه کشور راي مثبت ، سه کشور راي منفي و بقيه راي ممتنع دادند.
از ديدگاه نويسنده اين مقاله، سفير مالزي در آژانس به دولت مرکزي اين کشور اطلاع داده بود که با توجه به تصميم کشورهاي عدم تعهد، مالزي بايد به اين قطعنامه راي منفي بدهد چرا که هم در راستاي سياست خارجي مالزي است و هم اين که فعاليت هاي هسته اي صلح آميز حق هر کشوري مي باشد.
مريگاواتي ذوافکار در ادامه به نقل از اطلاعات فاش شده از سوي منابع مختلف، قبل از راي گيري شوراي حکام افزود: مقامات رسمي آمريکا هنگام سفر کوتاه نخست وزير مالزي به اين کشور در ماه نوامبر با وي لابي کرده و از وي خواسته اند تا مالزي به عنوان رئيس شوراي حکام به قطعنامه ضد ايراني شوراي حکام راي مثبت بدهد و نجيب رزاق نيز وعده داده بود که اين تصميم را بررسي کند.
با اينحال پس از راي منفي مالزي به اين راي، دولت آمريکا بشدت به راي منفي مالزي اعتراض کرده و خشم خود را به اطلاع مقامات وزارت امور خارجه مالزي رسانده است.
در بخش ديگري از اين مقاله آمده است: فراخوان سفير آنهم سفيري چون محمد ارشد حسين، در تاريخ سياسي مالزي بي سابقه است و با توجه به اين که وي سريعا پس از راي منفي به اين قطعنامه احضار شده و بيانيه احضار وي نيز به صورت علني و آشکار اعلام شده به نظر مي رسد وي قرباني يک سياست خاص شده باشد.
نويسنده مقاله در ادامه افزود: ضمن آنکه وزارت امور خارجه هنوز دقيقا مشخص نکرده که منظور از "مشورت" و اين که راي وي بر خلاف "رويه" سياست خارجي اين کشور بوده ، چيست ؟ از آن مهم تر، "رويه" دقيق مالزي آن هم در يک سازمان بين المللي متکثر چيست ؟ آيا قرار است تغييري در اين "رويه" ايجاد شود؟
مريگاواتي ذوافکار نوشت : در حالي که مالزي براي خشنودي و تسکين برخي قدرت هاي خاص اقدام به احضار سفير خود از آژانس کرده است ، مشخص نيست چه پيامي براي ايراني ها فرستاده است؟
علاوه بر اين احضار محمد ارشد حسين باعث سرخوردگي ديپلمات هاي مالزيايي و مهم تر از آن تخريب و تضعيف اعتماد آنها به مستقل بودن مالزي در پيشبرد سياست هاي خارجي اش مي شود. چرا که اگر وظيفه آنان آن طور که در سياست خارجي کشور اعلام شده دفاع از کشور و منافع مالزي است، در اين شرايط و در صورت تکرار چنين افتضاح ديگري (احضار سفير) چه کسي بايد از آنان حمايت کند.
در اين مقاله تصريح شده است: اکنون چند هفته از احضار سفير مالزي در آژانس به بهانه مشورت با وي مي گذرد و اين حق رسانه ها و افکار عمومي مالزي است که بدانند نتيجه مشورت ها با سفير چه بوده است؟ ضمن آنکه با توجه به اجلاس بعدي آژانس در ماه مارس سال آينده ، جز اين که محمد ارشد حسين تبرئه و سپس ابقاء شود و يا اين که سريعا براي وي يک جايگزين تعيين شود ، مالزي قادر نخواهد بود رياست اين نشست را بر عهده بگيرد و اين يک افتضاح ديگر براي ديپلماسي مالزي خواهد بود. 


آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 

مطالب مرتبط

Place Ad Code Here آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

فرم ثبت نظر

ثیت نظر شما

0
  • No comments found
محاسبه BMI
محاسبه WHR
محاسبه وزن مناسب
آزمون ارزیابی اعتماد بنفس
آزمون رست Rast برای ارزیابی توانی بی هوازی
جدول میزان ویتامین های موجود در مواد غذایی مختلف
پرسشنامه و آزمون آنلاین تعیین سطح اضطراب
تست آنلاین اعتیاد به مواد غذایی در 60 ثانیه
تست آنلاین ارزیابی سطح افسردگی بک
سن بیولوژیکی خود را محاسبه نمائید
خودتان را تست کنید:تست عضلات شکم-حرکت در یک دقیقه
نرم افزار آنلاین محاسبات سلامتی و تیپ بدنی
محاسبه یک تکرار بیشینه 1rm
محاسبه گر شدت تمرین برای کاهش وزن
محاسبه آنلاین انرژی موجود در مواد غذایی
محاسبه انرژی میوه ها و سبزیجات
تعیین ضربان قلب بیشینه
تعیین حداکثر اکسیژن مصرفی - VO2max
تعیین ضربان قلب بیشینه
سن بدن یا سن فیستنس شما چند است
نرم افزار سلامت
 چند سانت دور کمر خود را کم کنیم؟
برنامه بدنسازی ویژه - حجم و قدرت
جدول چینی تعیین جنسیت نوزاد (محاسبه گر)
آیا شما میتوانید یک برنامه تمرینی را آغاز نمائید؟
محاسبه میزان چربی سوزانده شده در تمرین
آزمایشگاه آنلاین فیزیولوژی ورزشی
محاسبه گر وزن نرمال دوران بارداری
محاسبه گر بدنسازی
خودتان را تست کنید:شما جغد هستید یا گنجشک؟
محاسبه گر آنلاین درصد چربی
محاسبه وزن مناسب برای مردان وزنان

 ISSN: ‪2322-5335

نظرات ارسالی

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
با سلام.به مدیریت محترم سایت .منم مث محبوب جون متشکرم از...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
عسل جونم سلام. عزیزم شما الان 23 ساله ای.اما گفتی میخوام 9...

پخش زنده بمباران سطح ماه توسط ناس...
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییی هستی andممن...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام به خانمی جونم عزیزم من ۱ ماه پیش رفتم دکتر بهش گفتم...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام روناک جونم مرسی عزیزم لطف کردی.من که رفتم تو سایتش ...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام سلام به شما عزیزان محبوب جونم رزا جون و خانمی خیلی ...