بیست و پنجمین سالروز تولد دات کام

شرکت VeriSign با ایجاد کمپینی بنام http://25yearsof.com به استقبال بیست و پنجمین سالگرد تولد دات کام رفته است.

25 آوریل 1985 مردی بنام چارلز هورنیگ از کار نکردن آدرس ایمیل symbolics.com   اش شکایت نمود. با چک کردن 1008 سرور ایمیل در آن زمان معلوم شد تنها یک ماشین آدرس دات کام را هندل می کند. وی نوشت که از این اتفاق ناراحت نیست و باید به .darpa  جایی که مردم می فهمند آنرا ارجاع داد. 25 سال پیش در چنین روزی شرکت این مرد بنام Symbolics اولین دامین (دامنه اینترنتی) دات کام را به ثبت رسانید. در آن سال فقط سه دامین با پسوند دات کام به ثبت رسید. (تا سال 2009 دامین Symbolics.com متعلق به صاحب اصلی اش بود که در این سال توسط شرکت XF.com خریداری شد)

اما حالا با گذشت 25 سال بیش از 90 میلیون دومین دات کام در جهان ثبت شده است و هر هفته حدود نیم میلیون بدان اضافه می شود. شرکت verisign که مسوول بزرگ ثبت و مدیریت دامین در اینترنت است روزانه 50 میلیارد درخواست ارسال و دریافت باز شدن سایت بوسیله DNS را جواب می دهد. تصور اینترنت بدون دات کام بسیار دشوار به نظر می رسد. اما جالب است که 25 سال پیش اصلا صحبتی تحت عنوان دات کام در محافل تنظیم کننده سیاستهای اینترنتی وجود نداشت. در اسناد منتشر شده سال 1984 تنها صحبت از دامینی بنام .cor برای همه اینترنت بوده است و خبری از دات کام .com  نبوده است. مصوبه دیگر اینترنتی در جولای همان سال از دامینی بنام .pub صحبت به میان می آورد و همین دامین بدون اینکه دلیلش مشخص شود به  .com  و  .org  تغییر پیدا می کند.

پاول موکابرتیس مخترع DNS (پروتکلی که اسامی در اینترنت را به شماره های ای پی ثبت شده تبدیل می کند) که اکنون رییس شرکت بزرگ Nominum است می گوید به یاد ندارد این عقیده از آن کیست و چه کسی راجع به دات کام شروع به صحبت کرد. وی می گوید بیش از آنکه صحبت از دامینهایی مانند دات کام باشد صحبت از دامین هایی با پسوند نام کشورها مانند .uk بود. با ثبت دات کام به عنوان دامین تجاری همه چیز تحت الشعاع قرار گرفت و اتفاقات جدیدی در دنیای اینترنت رخ داد. در آنزمان تصور بر این شد که دات کام چیز دیگری است و بقیه دامین ها بنجل هستند. بیشتر کاربران اینترنت هم با مرور گر موزاییک یعنی نت اسکیپ وارد دنیای وب و دات کام در دهه 1990 شدند. بین سالهای 1985 تا 2000 حدود 21 میلیون دامین در اینترنت به ثبت رسید و 57 میلیون دامین بین 2000 تا 2010 به ثبت رسید. سه واژه محبوبی که بعد از دات کام آمده شامل home, online land است.

شرکت Symbolics هم که مسوول ثبت دات کام بود نتوانست مدیریت صحیحی بر دامینهای دات کام داشته باشد . نقش خوبی را در رشد آن ایفا نکرد.راسل نافتسکرLISP پس از دعوا یا برایان سیر در سال 1998 از ریاست شرکت استعفا داد. این مرد چشم آبی می گوید 25 سال پیش عمده ترین مشتریان دات کام پیمانکاران حکومتی ایالات متحده و ادارات فدرال بودند. محققان و پیمانکاران دو گروه عمده ای بودند که روی دات کام دست گذاشتند که سعی نمودند اپلیکیشن های تجاری خود را روی سایتها معرفی نمایند. رییس شرکت و رییس شرکت منسوخ شده

تا دهه 1990 و اختراع وب اوضاع معمولی بود تا اینکه همه چیز با ئنیای جدید تحت وب عوض شد. افرادی مانند گری کرمن و .. به سوی ثبت دامینهای دات کام حمله ور شدند تا اینکه تب دات کام همه گیر شد. حتی Symbolics.com با قیمت گزافی فروخته شد . تب دات کام بسرعت باد همه امریکا را در نوردید و امریکاییان با سرمایه گذاری روی دامینهای دات کام و خرید و فروش مجدد انها پولهای هنگفتی را به جیب زدند. البته بعدها که تب دات کام خوابید سرمایه گذاران کوچک عمدتا ضرر کرده و دامینهای خود را با قیمت پایین عرضه کردند. مهندسانی که خود مخترع این چیزها بودند چندان خوشبخت نشدند. موکابرتیس یکی از این افراد است که می گوید من بسیار خوشبخت بودم که چیزی را در دنیای اینترنت اختراع کردم اما آنقدر خوشبخت نبودم که مالک آن باشم و بمانم. وی به شوخی می گوید اگر کسی از من بپرسد آیا 10000 دامین برای خود ثبت کرده ای می گویم امیدوارم که چنین باشد (که نیست).

شرکت ICANN که اکنون مسوولیت تنظیم استانداردهای دامین و DNS را در اینترنت دارد رهبر بلامنازعه این حوزه از اینترنت است که با مصوبات خود دنیای اینترنت را تکان داده است. این شرکت و به تعبیری سازمان با توسعه بستر نرم افزاری و سخت افزاری کمک نموده تا بحران محدودیت ثبت دامین ها فروکش کند. در حال حاضر دامینهای کشوری نیز محبوب بوده و سایتهای داخلی هر کشوری با پسوند همان کشور شناخته می شود.از سوی دیگر ICANN اخیرا مصوبه ای را لحاظ نموده که در ان آورده شده کارکترهای غیر لاتین نیز در ثبت و ضبط دامین به رسمین شناخته می شود و لذا کشورهایی مانند چین و هند و ایران و اعراب می توانند دامینهایی با کارکترهای مثلا فارسی یا عربی را نیز پوشش دهند. بدین صورت بحران کمبود دامینها حل خواهد شد.

10 دامین دات کامی که برای اولین بار ثبت شدند به ترتیب زیر هستند:

Symbolics.com - March 15, 1985

BBN.com - April 24, 1985

Think.com - May 24, 1985

MCC.com - July 11, 1985

DEC.com - Sept. 30, 1985

Northrop.com - Nov. 7, 1985

Serox.com - Jan. 9, 1986

SRI.com - Jan. 17, 1986

HP.com - March 3, 1986

Bellcore.com - March 5, 1986

در واقع 15 مارس 1985 اولین دامین دات کام ثبت شد و 2 سال و نیم بعد از آن تنها 100 دامین دات کام در اینترنت ثبت شده بود که مسوولش آن زمان دپارتمان دفاع امریکا بود. در سال 1997 دامینها از حد میلیون فراتر رفت. در حال حاضر گفته می شود حدود 250 میلیون وب سایت در جهان وجود دارد که 90 میلیون آن را دات کام ها تشکیل داده اند. در آمار دیگری که منتشر شده تخمین زده می شود که ماهانه 668 هزار دامین دات کام ثبت می گردد .حدود 11.9 میلیون از وب سایتهای دات کام مشغول تجارت الکترونیک هستند(رسما)، حدود 4.3 میلیون وب سایت تفریحی است و 3.1 میلیون سایت دات کام مرتبط با امور مالی است و 1.8 میلیون از سایتهای دات کام ورزشی هستند.

اما طولانی ترین دامین دات کام در اینترنت  چیست؟

دقت کنید: http://www.llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll-llantysiliogogogoch.com که متعلق به دهکده ای در ولش انگلیس است.

81 درصد از امریکاییها روزانه 5 سایت دات کام را مشاهده می کنند. ظرف 5 سال آینده تعداد کاربران اینترنت فراتر از 2.2 میلیارد خواهد شد و ابزارهای سخت افزاری نیز به 2.7 میلیارد خواهد رسید.

 


آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 

مطالب مرتبط

Place Ad Code Here آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

فرم ثبت نظر

ثیت نظر شما

0
  • No comments found
محاسبه BMI
محاسبه WHR
محاسبه وزن مناسب
آزمون ارزیابی اعتماد بنفس
آزمون رست Rast برای ارزیابی توانی بی هوازی
جدول میزان ویتامین های موجود در مواد غذایی مختلف
پرسشنامه و آزمون آنلاین تعیین سطح اضطراب
تست آنلاین اعتیاد به مواد غذایی در 60 ثانیه
تست آنلاین ارزیابی سطح افسردگی بک
سن بیولوژیکی خود را محاسبه نمائید
خودتان را تست کنید:تست عضلات شکم-حرکت در یک دقیقه
نرم افزار آنلاین محاسبات سلامتی و تیپ بدنی
محاسبه یک تکرار بیشینه 1rm
محاسبه گر شدت تمرین برای کاهش وزن
محاسبه آنلاین انرژی موجود در مواد غذایی
محاسبه انرژی میوه ها و سبزیجات
تعیین ضربان قلب بیشینه
تعیین حداکثر اکسیژن مصرفی - VO2max
تعیین ضربان قلب بیشینه
سن بدن یا سن فیستنس شما چند است
نرم افزار سلامت
 چند سانت دور کمر خود را کم کنیم؟
برنامه بدنسازی ویژه - حجم و قدرت
جدول چینی تعیین جنسیت نوزاد (محاسبه گر)
آیا شما میتوانید یک برنامه تمرینی را آغاز نمائید؟
محاسبه میزان چربی سوزانده شده در تمرین
آزمایشگاه آنلاین فیزیولوژی ورزشی
محاسبه گر وزن نرمال دوران بارداری
محاسبه گر بدنسازی
خودتان را تست کنید:شما جغد هستید یا گنجشک؟
محاسبه گر آنلاین درصد چربی
محاسبه وزن مناسب برای مردان وزنان

 ISSN: ‪2322-5335

نظرات ارسالی

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
با سلام.به مدیریت محترم سایت .منم مث محبوب جون متشکرم از...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
عسل جونم سلام. عزیزم شما الان 23 ساله ای.اما گفتی میخوام 9...

پخش زنده بمباران سطح ماه توسط ناس...
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییی هستی andممن...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام به خانمی جونم عزیزم من ۱ ماه پیش رفتم دکتر بهش گفتم...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام روناک جونم مرسی عزیزم لطف کردی.من که رفتم تو سایتش ...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام سلام به شما عزیزان محبوب جونم رزا جون و خانمی خیلی ...