مرکز توزیع یکی از غولهای دنیای تجارت الکترونیک Amazon.com

http://www.doobybrain.com/wp-content/uploads/2009/12/amazon-distribution-center-02-600x396.jpg

مرکز توزیع سایت آمازون در انگلیس با وسعتی کم نظیر همه روزه سفارشات مشتریان را برای آنها ارسال میکند. استفاده از تکنولوژی رایانه ای به همراه مستخدمین به دقت توزیع میلیونها خرید روزانه را کنترل میکنند. این عظمت به راستی درخور ستایش است و این تصاویر زمانی برایتان بیشتر جالب خواهد بود  که یک بار از آمازون خرید کرده باشید

 

http://www.doobybrain.com/wp-content/uploads/2009/12/amazon-distribution-center-01-600x398.jpg

در كمتر از 8 سال، آمازون به قدرتمندترين و پيشروترين شركت اجرايي فروش كالا به صورت الكترونيك درآمده است. پس طبيعي است كه جف بيزاس در مقام امپراتور تجارت الكترونيك از خودش راضي باشد، راضيِ راضي! دفتر كار اروپايي اين مرد 38 ساله و بسيار موفق در يك بناي قرن هجدهمي در شهر لندن است و گرچه تازه از پرواز طولاني سياتل به لندن فارغ شده، اما همچنان پرنشاط و شاد، تمام فضاي اتاق بزرگ خود را با خنده هايش پر مي كند.
بيزاس در سال 1994 با تيزهوشي و زيركي پايه هاي يك طرح تجاري را بنا نهاد تا كودك نوپاي آن روزگار به حكمران بي چون و چراي عرصه تجارت الكترونيك در جهان امروز بدل شود. آمازون از اواخر سال گذشته ميلادي و به رغم ترديد هاي موجود در بازار وال استريت قدم در راه سوددهي گذاشته است. با وجودي كه از لحظه به دنيا آمدن amazon.com تا به امروز بيش از هشت سال مي گذرد، اما بيزاس به هنگام برشمردن موفقيت هاي شركت تحت امرش مغرورانه لب به سخن مي گشايد و مي گويد: "در دنياي كوچك ما، از كاري كه انجام داده ايم بي نهايت خوشحالم. گمان نمي كنم هيچ شركتي در به ثمر رساندن طرح هاي ابتكاري به اندازه آمازون، آن هم در اين مدت كوتاه، موفقيت كسب كرده باشد." او كه فارغ التحصيل مهندسي الكترونيك و علوم رايانه با درجه عالي از دنشگاه معتبر پرينستن است، كار در بازار وال استريت را از يك شركت توسعه سيستم هاي رايانه اي آغاز كرد. وي سپس در اوايل دهه 90 به يك شركت اقتصادي در زمينه سرمايه گذاري در طرح هاي فني مخاطره انگيز و سودآور نقل مكان نمود.
سال 1994، اين نايب رييس ارشد و در عين حال جوان با پديده جديدي روبرو شد كه با سرعت سرسام آور 2300 درصد در سال، در حال رشد بود. همينجا جرقه فروش كالا از طريق شبكه جهاني اطلاع رساني به ذهن بيزاس رسيد. جالب اينكه "پير اميديارPierre Omidyar " بنيانگذار سايت eBay هم همزمان با بيزاس به اين نتيجه رسيده بود كه آينده از آن فروش كالاها در دنياي مجازي اينترنت است. اما تفاوت اينجاست كه قهرمان داستان ما خيلي زود فناوري فروش كالا را به صورت الكترونيك با استفاده از شبكه اينترنت بسط و توسعه داد تا هر مشتري تجربه اي در زمينه خريد كالا از اينترنت داشته باشد. همين امر بيش از هر موضوع ديگري باعث شد بيزاس به يكي از مبتكرترين تجار عصر و زمانه خود تبديل شود. در جايي از "گزارش اقليت" استيون اسپيلبرگ، شخصيت اصلي فيلم ـ كه نقش او را تام كروز ايفا مي كند ـ در سال 2050 به داخل فروشگاهي مي رود و آنجا يك صداي مجزا، براي او و بر اساس خريد هاي پيشين، پيام هاي تبليغاتي شخصي پخش كرده و راهنمايي اش مي كند. بيزاس سال ها قبل به امكان وقوع چيزي شبيه اين پي برده و از همان زمان، اين نوع تبليغ به ويژگي اصلي خريد از آمازون بدل شده است: "شخصي سازي در طرح اصلي تجارت ما بود و جزييات بعدها به آن افزوده شد."
چرا در آغاز، كتاب كالاي اصلي بود؟
"در هر زمان مشخص و در هر گوشه از دنيا، ميليون ها نسخه مكتوب از كتاب هاي مختلف وجود دارد. در حالي كه برزگترين فروشگاهها در آن واحد حداكثر 150 هزار جلد كتاب حاضر و آماده دارند. بنابراين ساختن يك بناي كاملاً متفاوت آن هم به صورت برخط امكانپذير بود. در اين فروشگاهها نه قفسه اي هست و نه جنسي كه بخواهد محدوديت ايجاد كند. ما براي مشتريان خود ارزشي منحصر به فرد قايل شديم و اين مهم ترين انگيزه براي به وجود آمدن آمازون بود. كاتالوگ كتاب ها هم از پيش به صورت ديجيتالي درآمده و طبعاً آماده ورود به دنياي وب شده بود."
اطمينان به توفيق آمازون از كجا ناشي مي شد؟
"اصلاً نمي دانستيم كه مردم تمايلي به خريد به صورت الكترونيكي دارند يا نه. اما واقعاً از واكنش آنها شگفتزده شديم. آنها علاقه خود را به خوبي نشان دادند. فكر مي كرديم مدتي طولاني بايد بگذرد. ولي در عمل تنها 30 روز طول كشيد تا به هر 50 ايالت ايالات متحده و بيش از 45 كشور از گوشه و كنار جهان كالا فرستاديم! تعداد محصولات ما از همان روز نخست به بيش از يك ميليون كالا مي رسيد. حتي در همان زمان هم ما از نظر تنوع جنس و قدرت انتخاب، شش برابر بزرگتر از بزرگترين سوپرماركت هاي واقعي بوديم."
آيا آمازون تهديدي براي فروشگاه هاي كتب دست دوم محسوب نمي شود؟
"من گمان مي كنم عكس اين نظر صحيح باشد. چرا كه تجارت كتاب هاي دست دوم براي ما عمدتاً بر مبناي اعتماد به كتابفروشي هاي كوچك استوار است و اين فروشگاههاي كوچك هستند كه همواره از قدرت جذب و جلب مشتريان جديد سود برده اند. اين مورد درباره فروشگاههاي مستقل هم صدق مي كند. سود آمازون از فروش كتاب هرگز بيش از درصدي يك رقمي از قيمت واقعي كتاب نبوده و اين نمي تواند خطري براي كتابفروشي هاي مستقل در پي داشته باشد."
گوناگوني و تنوع همواره از سياست هاي اصلي بيزاس محسوب مي شده است. امروزه در كاتالوگ هاي آمازون دهها ميليون نوع كالا معرفي شده اند. هر فرد اگر سري به اين فروشگاه مجازي بزند مي تواند علاوه بر كتاب ، CD و DVD كالاهايي چون مارمالاد، جيپ چروكي گراند، بليت خطوط هواپيمايي مختلف و حتي دماسنج گوش كودك هم خريداري كند. مدير و بنيانگذار آمازون در سال 1998 شروع به گسترش وب سايت خود در ساير كشورها كرد و در مرحله اول به بريتانيا، آلمان، فرانسه، كانادا و ژاپن خدمات ارايه نمود. دليل اصلي انتخاب اين كشورها از سوي بيزاس، قرار گرفتن 90 درصد كاربران شبكه جهاني اينترنت در ايالات متحده و سرزمين هاي مذكور بود.
يكسال بعد و درست پنج سال پس از آغاز به كار سايت آمازون، مرد سال نشريه تايم كسي نبود جز جف بيزاس جوان و بلندپرواز! بيزاس از نظر سني به عبارتي چهارمين چهره سال هفته نامه قديمي تايم پس از چارلز ليندبرگ، ملكه اليزابت دوم و مارتين لوتر كينگ جونيور محسوب مي شود كه در توصيف او گفته اند: سلطان بي چون و چراي تجارت الكترونيك! به اين نكته توجه كنيد: بزرگترين مركز توزيع كالاها و اجناس آمازون كه در بدفوردشاير انگلستان واقع است، حدود 46450 هزار متر مربع، يعني به اندازه هشت زمين فوتبال قانوني، وسعت دارد. حالا به عظمت كار مرد سال 1999 هفته نامه تايم واقف شديد؟!
او درباره روش كار فروشگاههاي مجازي تحت مديريت خود، چنين اظهار نظر مي كند: "نگرش ما ساختن جايي است كه خريداران بتوانند در آن كالاها و اجناس مورد نياز خود را بيابند و كشف كنند. مي دانيد كه كشف كردن تفاوتي اساسي با يافتن دارد. يافتن يعني اينكه شما مي دانيد چه مي خواهيد، خواسته خود را وارد موتور كاوش مي كنيد و ما آن را برايتان مهيا مي كنيم. كشف كردن بسيار به شخصيت انسان ها مرتبط است. جنون فهرست تمام آن چيزي است كه ما همواره سعي كرده ايم بدان دست يابيم. خوشبختي از نظر من يعني كشف و كاري كه ما مي كنيم، سرعت در دسترسي به خوشبختي است. اگر هر بار براي رسيدن به آنچه مي خواهيد 10 دقيقه در اينترنت به گشت و گذار بپردازيد، تنها يك درصد احتمال دارد كه هماي سعادت بر دوشتان بنشيند و چيزي جديد و جالب توجه كشف كنيد. اما ما تلاش داريم با استفاده از فناوري هاي پيشرفته، اين احتمال را به 2 درصد افزايش دهيم. تمامي تغييراتي هم كه در نحوه خريد از آمازون صورت مي گيرد، مثل صرفه جويي در هزينه و زمان، تنها در جهت رفاه و آسايش مشتري است."
قطعاً ديدگاه بيزاس از نظر همه صحيح نيست و او منتقدان سرسختي هم دارد. مثلاً همين امسال بود كه آمازون به دليل عرضه كتاب بسيار پرفروش اما زيرزميني "خاطرات روزانه ترنر" به شدت مورد انتقاد محافل دولتي و رسمي قرار گرفت. از نظر پليس فدرال ايالات متحده اين اثر "كتاب مقدس قانون نژادپرستي" است. فروش كتابهاي دست دوم و كهنه نيز به عنوان كتب نو در نوع خود يكي ديگر از موضوعاتي بود كه خشم صنف ناشران امريكايي را برانگيخت. گرچه به رغم تمامي انتقادها و فشارها، بيزاس ميزان رضايت مشتريان را از خدمات ارايه شده در سايت خود بيش از 84 درصد ذكر مي كند و مي افزايد: "چنين رضايتي در ميان شركت هاي خدماتي اينترنتي و غير اينترنتي واقعاً بي نظير است."
آينده آمازون چه خواهد شد؟
"اين پرسش بسيار مشكلي است. قطعاً ما در پي ورود به بازار كشورهاي تازه تري هستيم. ما همچنان شركتي مشتري محور باقي خواهيم ماند كه معناي آن گوش دادن به حرف مراجعان، ابتكار در روش هاي جديد ارايه خدمات و جنبه شخصي بخشيدن به اين امر است. هنوز كالاهاي بسياري وجود دارند كه در سبد ما جاي نگرفته اند و ما به طرز بيرحمانه اي از قيمت اجناس كم مي كنيم تا اين كاهش قيمت نهايتاً به نفع مشتري تمام شود."
و در اين لحظه، جف بيزاس بار ديگر فضاي اتاق را با خنده بلند خود پر مي كند. اين بلندترين خنده امروز اوست

 


آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 

مطالب مرتبط

Place Ad Code Here آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

فرم ثبت نظر

ثیت نظر شما

0
  • No comments found
محاسبه BMI
محاسبه WHR
محاسبه وزن مناسب
آزمون ارزیابی اعتماد بنفس
آزمون رست Rast برای ارزیابی توانی بی هوازی
جدول میزان ویتامین های موجود در مواد غذایی مختلف
پرسشنامه و آزمون آنلاین تعیین سطح اضطراب
تست آنلاین اعتیاد به مواد غذایی در 60 ثانیه
تست آنلاین ارزیابی سطح افسردگی بک
سن بیولوژیکی خود را محاسبه نمائید
خودتان را تست کنید:تست عضلات شکم-حرکت در یک دقیقه
نرم افزار آنلاین محاسبات سلامتی و تیپ بدنی
محاسبه یک تکرار بیشینه 1rm
محاسبه گر شدت تمرین برای کاهش وزن
محاسبه آنلاین انرژی موجود در مواد غذایی
محاسبه انرژی میوه ها و سبزیجات
تعیین ضربان قلب بیشینه
تعیین حداکثر اکسیژن مصرفی - VO2max
تعیین ضربان قلب بیشینه
سن بدن یا سن فیستنس شما چند است
نرم افزار سلامت
 چند سانت دور کمر خود را کم کنیم؟
برنامه بدنسازی ویژه - حجم و قدرت
جدول چینی تعیین جنسیت نوزاد (محاسبه گر)
آیا شما میتوانید یک برنامه تمرینی را آغاز نمائید؟
محاسبه میزان چربی سوزانده شده در تمرین
آزمایشگاه آنلاین فیزیولوژی ورزشی
محاسبه گر وزن نرمال دوران بارداری
محاسبه گر بدنسازی
خودتان را تست کنید:شما جغد هستید یا گنجشک؟
محاسبه گر آنلاین درصد چربی
محاسبه وزن مناسب برای مردان وزنان

 ISSN: ‪2322-5335

نظرات ارسالی

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
با سلام.به مدیریت محترم سایت .منم مث محبوب جون متشکرم از...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
عسل جونم سلام. عزیزم شما الان 23 ساله ای.اما گفتی میخوام 9...

پخش زنده بمباران سطح ماه توسط ناس...
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییی هستی andممن...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام به خانمی جونم عزیزم من ۱ ماه پیش رفتم دکتر بهش گفتم...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام روناک جونم مرسی عزیزم لطف کردی.من که رفتم تو سایتش ...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام سلام به شما عزیزان محبوب جونم رزا جون و خانمی خیلی ...